Jesteś tutaj

Propedeutyka chorób wewnętrznych (III rok)

Zajęcia w roku akademickim 2023/2024

Blok z propedeutki chorób wewnętrznych trwa 4 tygodnie.

Ramowy plan zajęć

Tydzień 1 - zajecia teoretyczne, seminaria na Oddziale I Wewnętrznych (sama odpraw)

Tydzień 2 i 3 - zajęcia praktyczne przy łóżku chorego, w tym nauka badania podmiotowego i przedmiotowego oraz samodzielne badania chorego w celu przygotowania historii choroby

Tydzień 4 - doskonalenie badania przedmiotowego, omówienie zredagowanej historii choroby, kolokwium.

Blok zaliczany jest na podstawie: aktywnego uczestnicwa w zajęciach, zaliczenia kolokwium praktycznego, zaliczenia historii choroby oraz zaliczenia kolowkim teoretycznego (test ostatniego dnia zajęć na platformie e-learningowej)

Szczegółowy plan zajęć dla poszczególnych grup dziekańskich będzie ogłaszany na bieżąco.

Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z wybranymi zespołami chorobowymi z zakresu interny, w kontekście symptomatologii, patogenezy, badania przedmiotowego i podmiotowego, podstawowych elementów diagnostyki (badania obrazowe, dodtkowe) i kierunków leczenia. Po zakończeniu zajęć student posiada również umiejętność pisania historii choroby pacjenta internistycznego.


Zajęcia obejmują 20 godzin seminaryjnych (sale odpraw Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego lub sala odpraw na I Oddziale Wewnętrznym) oraz 65 godzin ćwiczeń praktycznych, przy łóżku chorego (III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM, Międzyleski Szpital Specjalistyczny, blok D, piętro 6 i 2) oraz 10 godzin wykładów (zgodnie z grafikiem dostarczonym przez dziekanat WUM).

Wykład z zakresu propedeutyki chorób wewnętrznych organizowany przez III Klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii:

12 grudnia – godz. 19.15 – 20.45. Aula B, CD WUM


Zaliczenie zajęć odbywa się na podstawie: 

  1. Obecności na wszystkich seminariach, wykładach oraz podczas zajęć praktycznych 
  2. Zaliczenie kolokwium praktycznego z zakresu badania podmiotwego i przedmiotowego
  3. Samodzielnego zredagowania i omówienia z asystentem historii choroby pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki różnicowej oraz zasad leczenia.
  4. Zaliczenia testowego kolokwium końcowego

AD 1. Obecność na zajęciach jest obowiązowa i stanowi warunek dopuszczenia do kolokwium końcowego. W przypadku nieobecności spowodowanej chorobą lub zdarzeniami losowymi konieczne jest odrobienie nieobecności na zasadach podanych poniżej. W wyjątkowych sytacjach dopuszczalne jest przystąpienie do kolokwium w pierwszym terminie i odrobienie nieobecności do końca danego semestru, w przypadku jednek nie dopełnienie tego obowiązku student nie otrzyma wpisu zaliczeniowego w Wirtualnym Dziekanacie.

AD 2. Kolokwium praktyczne z zakresu badania podmiotowego i przedmiotowego odbiera jeden z asystentów prowadzących zajęcia. Student ma za zadanie przeprowadzić przy asystencie wybrane elementy badania przedmiotowego wskazanego pacjenta oraz zebrać wywiad lub omówić zasady zbierania wywiadu w zadanym zakresie.

AD 3. Zaliczenie historii choroby odbywa się poprzez zredagowania i omówienia z asystentem prowadzącym ćwiczenia historii choroby wskazanego pacjenta. Historia choroby musi zawierać prawidłowy opis badania podmiotowego i przedmiotowego (z uwzględnieniem wywiadu negatywnego i pozytywnego), rozpoznanie wstępne i proponowane rozpoznania różnicowe. Student ustnie uzasadnienia zaproponowany tok postępowania diagnostycznego i schemat leczenia. Zaliczenie historii choroby należy uzyskać najpóźniej w przedostatnim dniu bloku.

 AD 4.  Kolokwium końcowe ma charakter testowy, składa się z 30 pytań testowych. Maksymalna liczba możliwych do uzyskania punktów to 30. Warunkiem zaliczenia kolokwium pisemnego jest uzyskanie min. 18/30 punktów. Zakres pytań jest zgodny z tematami omawianymi podczas seminariów, wykładów i ćwiczeń. Kolokwium testowe odbywa się w ostatnim tygodniu zajęć - po ustaleniu dnia i godziny kolokwium z daną grupą dziekańską, koordynator przedmiotu "otwiera" we wskazanym terminie bramkę na platformie e-lerningowej, umożliwiając studentom przystąpienie do testu.


II termin kolokwium

W przypadku niedopuszczenia do kolokwium testowego/praktycznego lub niezaliczenia pierwszego terminu kolokwium testowego/praktycznego zostanie wyznaczony drugi termin kolokwium.

Drugi termin kolokwium ma charakter odpowiedzi ustnej.


Zalecana literatura - Zgodnie z Sylabusem przedmiotu


Student zobowiązany jest do samodzielnego przygotowania się do zajęć – zarówno seminaryjnych jak i praktycznych

Na kolokwium obowiązuje wiedza z seminariów, wykładów i ćwiczeń poszerzona o informacje zawarte w proponowanej literaturze

Na zajęcia praktyczne studenci stawiają się w odzieży medycznej (fartuch, buty), z własnymi stetoskopami.


W MSSW obowiązuję restrykcyjne regulacje dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego

W trakcie zajęć, na terenie Kliniki i innych oddziałów obowiązuje strój medyczny z krótkim rękawem (powyżej łokcia), obowiązuje również zakaz noszenia zegarków, pierścionków, kolczyków i innych elementów biżuterii.


Nieobecności na zajęciach można odrobić na dyżurze medycznym u jednego z asystentów prowadzących zajęcia (początek dyżuru godz. 16:00 w dni powszednie lub godz. 10:00 w dni wolne od pracy)